‘Zafer’ coşkusu

16:47:56 | 2019-08-30

Tam 97. Yıl önce bugün, Başkomutanlık Meydan Muharebesi zaferi ile ülke işgal birliklerinden kurtuldu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atıldı. Ülke topraklarıişgalcilerden geri alındı. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, silâh arkadaşları ve komutasında savaşmış askerlere, 15’liklere, Şehitlere, isimsiz kahramanlara minnet duyguları tekrarlandı. Geçmişteki gibi kutlama olmasa da  aileler çocukları, dedeler-nineler torunları ile bayramın daha çok coşkusunu yaşadı.

Cumhuriyet meydanında ve ilçe merkezlerinde, 30 Ağustos Zafer bayramı nedeniyle, sabah Atatürk anıtına çelenkler konuldu. Vali makamında tebrikleri kabul etti. Vali Şehmus Günaydın, Garnizon Komutanı ve Büyükşehir Belediye Başkanı ile birlikte, törene katılanların ve askeri birliklerin bayramını kutladı.  Milletvekillerinden sadece  Taner Yıldız ve İsmail Tamer’in katıldığı meydandaki kutlamalar saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nı, şiir okunması, günün anlamının dile getirilmesi, halk oyunları  ve geçiş töreni izledi.  Akşam’da  Cumhuriyet meydanında halka açık resepsiyon gerçekleştirildi.

Ayrıca CHP akşam Kayseri Forum önünden Cumhuriyet meydanına kadar  meşaleli yürüyüş yaptı. Kadir Has Kültür ve sanat merkezinde Kayseri Emniyet müdürlüğü 1845 Polis korosu şef Samet Mutugan yönetiminde  konser verdi. Talas Yamaç paraşüt iniş alanında ise, yamaç paraşütü, model uçak, okçuluk, mehter takımı gösterilerini Kültür ve Turizm bakanlığı Elazığ Devlet klasik Türk Müziği korosunun 'kahramanlık türküleri' konseri izledi.

Büyükşehir Belediyesi Spor Etkinlikleri A.Ş. tarafından düzenlenen 30 Ağustos Bisiklet Turu 1500 Türk Bayraklı bisikletler ile Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın katılımı ile yapıldı. İlçe merkezlerinde kaymakamlıklar ve belediyeler tarafındanda çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

CHP Kayseri İl Başkanı Ümit Özer:

‘30 Ağustos yeniden dirilişinin taçlandırıldığı gün’

 

30 Ağustos’u, ‘bitti denilen, tükendi denilen Türk Milletinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yeniden dirilişinin taçlandırıldığı gündür’ diyerek açıklayan CHP il başkanı Ümit Özer şunları söyledi.

“30 Ağustos, Türk Milletine zincir vurulamayacağının dünyanın zihnine kazıldığı gündür. 30 Ağustos, “Ya istiklal ya ölüm” diyenlerin, vatan aşkıyla, her türlü olumsuzluğu yok etmesinin adıdır. 30 Ağustos bir son değil Türk Milleti için yeni bir başlangıçtır. Gizli ya da açık Aydınlık Türkiye’ye düşmanlık besleyenler 30 Ağustosları, 29 Ekimleri, 23 Nisanları, 19 Mayısları kabullenmediler, kabullenmeyecekler. Tıpkı, bu topraklarda bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine yaşamayı kabullenemedikleri gibi. Aydınlık Türkiye’ye inanan, demokrasiye içselleştiren, herkes için adalet talep eden milyonlara büyük görevler düşüyor. Her zaman ve her koşulda demokratik, laik, sosyal hukuk devletini savunanların bu zihniyete karşı her zaman uyanık olması gerekiyor. “

 (Haber: Davut Güleç)
ETİKET :  

Tümü