Tıp Bayramı kutlandı

13:20:36 | 2019-03-14

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi tarafından “14 Mart Tıp Bayramı” dolayısıyla tören düzenlendi. 

Sabancı Kültür Sitesi fuaye alanında Olgunlaşma Enstitüsünün açtığı serginin gezilmesinin ardından başlayan törene, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Murat Borlu, Prof. Dr. Mehmet Sıdkı İlkay ve Prof. Dr. Recai Kılıç, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Poyrazoğlu, Kayseri Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Per ile çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenci katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başlayan törenin açılış konuşmasını yapan Kayseri Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Per, sağlık çalışanların sorunlarına ve sağlıkta yaşanan şiddet olaylarına değindi. Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Poyrazoğlu da, 14 Mart Tıp Bayramı’nın 1976 yılından bu yana kutlandığını belirtti. Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç da konuşmasında, tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutladı. 14 Mart’ın sağlık çalışanları açısından önemine de değinen Başkan Büyükkılıç, 14 Mart’taki etkinliklerinin genişletilerek halkla birlikte kutlanması gerektiğini kaydetti.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Çalış ise, 14 Mart’ın öneminin; 14 Mart 1919’da tıbbiyeli öğrencilerin işgal altındaki İstanbul’da gerçekleştirdikleri yurt savunma hareketinden geldiğini söyledi. Rektör Çalış, “O yüzden 14 Mart Tıp Bayramını kutlarken, bu meşaleyi yakan vatanseverlerimizi minnetle anıyoruz. Hekimlik mesleği çok ulvi, çok saygın bir meslek olmanın yanında, sorumluluğu da o kadar ağır bir meslektir. Hekimler başta olmak üzere tüm sağlık çalışanları, bu ulvi görevlerini icra ederken, sorumluluklarının da ne kadar ağır olduğunun her zaman farkında olmuşlar ve olmaya devam edeceklerdir. Hasta memnuniyetinde büyük artışa yol açmıştır. Artık ülkemizdeki hastaneler sadece kendi halkımıza değil, sağlık turizmi kapsamında dünyanın dört bir yanından gelen yabancılara da şifa dağıtır konuma gelmişlerdir. Bu durum ülkemize döviz girdisi ve ülkemizde verilen sağlık hizmeti bakımından oldukça önemlidir. Yaptığımız işin büyük bir özveri gerektirdiği şüphesiz bir gerçek. Bu saygın mesleği seçerken ve mesleğe başladığımızda bizlere emanet edilen insan canının, ne kadar mukaddes olduğunu tabi ki iyi biliyoruz. Onun için zorlu bir eğitim sürecinden geçip, gecesi gündüzü olmayan nöbetlerde, bazen ailemize, bazen arkadaşlarımıza, bazen kendimize ayıracağımız vakitleri insan hayatını kurtarmak için harcadık. Bu özverinin maddi karşılığı olamaz, ama hastanın ızdırabının geçip gözünüze bakması, bize dua etmesi ise hiçbir maddiyatla kıyaslanamaz. Bunu en az benim kadar sizde biliyorsunuz ve yaşıyorsunuz.  Böyle ulvi bir mesleğin mensubu olmaktan şahsım adına gurur duymaktayım. Sizin de gurur duyduğunuza eminim.”

Açılış konuşmalarının ardından Gevher Nesibe Teşvik Ödülleri, yayın sıralamasında ödül alan öğretim üyelerine teşekkür beratları ve spor müsabakaları ödülleri verildi. “Prof. Dr.”,  Doç. Dr.” ve “Dr. Öğretim Üyelerine” cübbe giydirilmesinin ardından tören son buldu.

Türk sağlık-Sen Kayseri şube başkanı Kamil Ünal “sağlık çalışanları ağız tadıyla güzel bayramları karşılaşın istiyoruz” derken, Döner Sermaye Sistemi yeniden düzenlensin, emekliliğe yansıtılsın. Ek Gösterge çalışanların hepsini kapsayacak şekilde yeniden düzenlensin. Yardımcı Hizmetlilere Memur kadrosu verilsin. Yıpranma Payı çalışanların hepsine verilsin. Büyümeden refah payı verilsin. Sağlıkta şiddet son bulsun. Artık yeter !!! Biz icraat istiyoruz’ dedi.

 

Bu arada Melikgazi Belediyesi Çocuk Meclisi üyeleri 14 Mart Tıp Bayramı dolayısı ile Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ı ziyaret ederek, Tıp bayramını kutladı.

HABER: DAVUT GÜLEÇ-RAMAZAN KARAKUŞ-SAMED AYDIN SUN
ETİKET :  

Tümü