Tatil bitti, şimdi ders zamanı

15:48:56 | 2019-09-09

Kayseri'de yeni eğitim ve öğretim yılı dün çalan ilk zil ile başladı.2019-2020 sezonu için Osman Zeki Yücesan İlköğretim Okulu'nda tören düzenlendi.

Tüm yurtta olduğu gibi Kayseri’de de yeni eğitim öğretim yılı start aldı. Yeni dönem öncesinde Osman Zeki Yücesan İlköğretim Okulu'nda açılış töreni gerçekleştirildi. Törene Vali Şehmus Günaydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, okul müdürleri, öğrenciler ve veliler katıldı.

Törende konuşan Vali Şehmus Günaydın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın riyasetinde ortaya konulan 2023 eğitim vizyonunda çok önemli değişikliklerin bulunduğuna dikkat çekerek, "Bunların gerçekleşmesi için bizim yöneticiler olarak veliler olarak üzerimize düşeni yapmamız lazım. 2023 yılında hedeflenen tekli eğitime geçmek için göreve geldiğim günden beri çalışmalar yapıyoruz" dedi.

Çocukların sabahın 05.30'unda okul yollarına düşmesine razı olmadıklarının altını çizen Vali Günaydın, "Çocuklarımız uykularını alarak okula gitmelidir. Eğer biz bunu yapamıyorsak çocuklarımıza sadece 5 dakikalık teneffüs imkanı veriyorsak kaliteli eğitimden söz etmemiz mümkün değil" diye konuştu.

Bu gün itibarıyla yaklaşık 80 bin öğrencinin ikili eğitim gördüğünü belirten Günaydın şunları söyledi:

“Bundan yaklaşık 9 ay önce başlattığımız çalışmalar sonrasında 6 bin öğrencimizi çok hızlı bir şekilde ikili eğitimden tekli eğitime geçirdik. Şu anda yapımı devam eden okullarımız var. İnşallah birkaç hafta içinde 3 okulumuzu ikili eğitimden tekli eğitime geçireceğiz. Bazı mahallelerdeki okullarımızın mevcudu 12-13 civarında. Buralarda tekli eğitim yapıyoruz. Bazı okullarda ise ikili eğitim yapmamıza rağmen okul mevcudu 40 kişi civarında. Bu şekilde kaliteli bir eğitimden söz etmek mümkün değil. Süratle tekli eğitime geçmemiz lazım.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ise “Yerel yöneticiler olarak Milli Eğitim camiası ile dayanışmanın en güzel örneklerini ortaya koyuyoruz. Amacımız fiziki iyileştirmeyi sağlamakla beraber, gerek öğretmenler gerek öğrencilerimizin verimliliğini artırmak için çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci de , 2019-2020 eğitim ve öğretim sezonunda 309 bin öğrenci ve 20 bin 221 öğretmen için ilk ders zilinin çaldığını hatırlatarak, "Okullarımızda çocuklarımıza bilimi, teknoloji ve sevgiyi bütünleştirip imkânsızı mümkün, mümkünü kolay, kolayı da zevkli ve de eğlenceli hale getirerek eğitimde hayallere ulaşmayı amaçlıyoruz" dedi.

Konuşmaların ardından ilk ders zili Vali Günaydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükkılıç, Kocasinan Belediye Başkanı Çolakbayrakdar, Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci ve öğrenciler tarafından çalındı.

İlk ders zilinin çalınmasının ardından Vali Günaydın ve Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükkılıç başta olmak üzere protokol üyeleri birinci sınıfa yeni başlayan öğrencileri sınıflarında ziyaret ederek çeşitli hediyeler verdi.

 

 

Develi'de ilk ders zilini

Kaymakam Duru ve Başkan Cabbar çaldı

Develi ilçesinde 2019-2020 eğitim öğretim yılı kapsamında Develi Kaymakamı Murat Duru ve Develi Belediye Başkanı ilk ders zilini çaldı.

Seyrani İlköğretim Okulu'nda düzenlenen programa, Develi Kaymakamı Murat Duru, Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Toprak, öğrenciler ve veliler katıldı.

 

 

OSB Teknik Koleji’nde yeni dönem başladı

Özel Kayseri OSB Teknik Koleji 2019/2020 Eğitim Öğretim Yılı düzenlenen törenle açıldı.

Törene Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, Kayseri OSB Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri, Mustafa Katırcıgil, Levent Somtaş, Şaban Andaç, Kayseri Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Kamil Akçadırcı, Kayseri OSB Bölge Müdürü Ali Yaprak, Genel Sekreter Adil Özhan, Özel Kayseri OSB Teknik Koleji Müdürü Durmuş Payas, Kayseri OSB’de faaliyet gösteren iş insanları, veliler ve öğrenciler katıldı.

 

 

Büyükkılıç’tan tam destek

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, yerel yönetimler olarak eğitime verdikleri desteği yeni eğitim ve öğretim yılının açılışında bir kez daha yineledi. Başkan Büyükkılıç, “Fiziki iyileştirmeyi sağlamak suretiyle gerek öğretmenlerimizin gerekse öğrencilerimizin verimliliğini artırmaya çalışıyoruz” dedi.

Kayseri’de eğitime büyük destek veren hayırseverlerimize de değinerek, “Kayseri’mizin güzel insanları iyi ki varsınız” ifadelerini kullanan Başkan Büyükkılıç, yerel yönetimlerin eğitime verdikleri desteğe de vurgu yaptı.

 

Palancıoğlu heyecana ortak oldu

Okulların açılmasıyla birlikte öğrencileri yalnız bırakmayan Melikgazi Belediye Başkanı  Mustafa Palancıoğlu da  öğrencilerin ilk ders heyecanına ortak oldu.

Besime Özderici İlkokulu’nu ziyaret eden Başkan Palancıoğlu, tüm öğrencilere yeni eğitim-öğretim yılında başarılar dileyerek, ilk ders zilinin ardından sınıfları dolaştı ve  çocuklara başarılar diledi.

 

 

Çolakbayrakdar:

Tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılının başlaması dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Çolakbayrakdar, mesajında Kocasinan Belediyesi olarak eğitime ve öğretime her zaman destek olduklarını söyledi.

 

Özdemir: Hayırlı uğurlu olsun

MHP Milletvekili Dışişleri Komisyonu Üyesi İsmail Özdemir de mesaj yayınlayarak yeni dönemin öğrencilere, öğretmenlere ve ailelere hayırlar getirmesi temennisinde bulundu÷

Özdemir yazılı mesajında; “Geleceğimizin mimarları olan vatan ve millet sevdalısı değerli öğretmenlerimizden beklentimiz, Türk milletinin milli, manevi, tarihi ve kültürel değerlerini koruyan ve geliştiren; vatanını ve milletini seven dürüst ve çalışkan bireyler yetiştirmeleridir. Bu vesile ile 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının başta öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize hayırlı, uğurlu ve başarılı olmasını dilerim.”  ifadelerine yer verdi.

 

 

Kalkan: Sorunlar çözüm bekliyor

Eğitim Bir Sen 1 Nolu Şube Başkanı Aydın Kalkan yeni eğitim öğretim yılının tüm öğrenci ve öğretmenlere hayırlar getirmesini temenni ederek; “Okullar açıldı ama sorunlar çözüme kavuşturulamadı” dedi.

Başkan Kalkan sendika binasında düzenlediği basın toplantısı ile eğitimde yaşanan sıkıntılara değindi.

Kalkan yaşanan sıkıntıları, “3600 ek gösterge vadi, tüm eğitim çalışanlarını kapsayacak şekilde yerine getirilmelidir. Öğretmen istihdamında farklı modellerden vazgeçilmeli, atamalar kadrolu yapılmalı. İstihdamda güçlük çekilen yerlerde teşvik sistemi hayata geçirilmeli. Öğretmen atama ve değiştirme sistemi mağduriyet oluşturmayacak şekilde düzenlenmelidir. Ek ders esaslarındaki adaletsizlikler giderilmeli, ders ücretleri artırılmalıdır. Eğitimcilere yönelik şiddet engellenmeli. Okulların ödenek ihtiyaçları karşılanmalı. Öğretmenlik meslek kanunu bir an önce çıkarılmalıdır” şeklindeki konu başlıkları ile dile getirdi.

(Haber: Canan BAYRAM-Davut GÜLEÇ-Ramazan KARAKUŞ-Samed Aydın SUN)

 
ETİKET :  

Tümü