Talas’ta Duygu Yüklü Gece

17:45:27 | 2019-02-10

Usta oyuncu, şair ve yazar Ahmet Yenilmez, ilçe Belediyesinin düzenlediği gecede tek kişilik Korkma tiyatro oyunuyla milli şair Mehmet Akif Ersoy’un hayatını sahneledi.

Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezindeki tiyatroyu izlemek isteyen 7’den 70’e herkes salona akın etti. İstiklal Marşı şairi merhum Mehmet Akif’in hüzün yüklü hayatının anlatıldığı tiyatro öncesi Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı mini bir konser verdi.

Baştan sona hüznün hakim olduğu oyunda usta oyuncu Ahmet Yenilmez, Akif’in yıllar öncesinden günümüze millet olarak dış mihraklara aldırmadan bir ve beraber olup, kardeşçe hareket etmenin gerektiği mesajını aktardı. Bir saatten fazla süren ve tüylerin diken diken olduğu oyunun sonunda küçük bir kızın İstiklal Marşı’nın on kıtasını duygu yüklü ezbere okuması büyük alkış aldı.

Oyunun sonunda Ahmet Yenilmez’e çiçek takdim eden Talas Belediye Başkanı ve Melikgazi Belediye Başkan adayı Dr. Mustafa Palancıoğlu, kendisine Melikgazi’de kazandığı takdirde yeni bir şehir tiyatrosu yapımı ve ilk oyunu kendisinin oynaması sözünü verdi.

Usta oyuncu Ahmet Yenilmez ise“Öncelikle belediyemize, başkanımıza, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Tabi Akif, milli manifestomuz. Elbette birçok moral değerlerimiz, rol modellerimiz var ama Akif bence istisnadır. Asım’ın nesli diye tarifini yaptığı genç nesle, gerek hayatıyla bir aile reisine, gerek hizmetleriyle bireylere, bilim adamlığıyla, sporcu ve sanatçı kimliğiyle her yönüyle müstesna bin insan. Her millete nasip olmayacak bir değerimiz. Kayseri’de bu oyunu oynamak başka önemli tabiî ki” şeklinde konuştu.

Haber: Davut Güleç

 
ETİKET :  

Tümü