Sizin Survivor’ınız Hangisi?

AYGÜZELİ...

15:46:51 | 2019-02-04
FATMA AYDEMİR
FATMA AYDEMİR      fatma.aydemir@kayseristarhaber.com.tr

Günümüzde etkinliği ve yaygınlığı maximum seviyelere ulaşan televizyon dünyası, her gün izleyicinin zihniyle dalga geçmeye devam ediyor. Tartışmalara her yıl olduğu gibi bu yıl da Survivor 2019 damgasını vurdu. İki günde twitterda gündem olan Survivor 2019 Türkiye – Yunanistan, izleyicide artık kabak tadı vermeye başladı. Formatın her yıl aynı olmasına rağmen Acun Ilıcalı ’nın “Şu ana kadar ki en zor Survivor olacak” sözü, 2011 – 2019 yılları arasında da kullanıldığı için sosyal medyada dalga konusu oldu. Televizyon kültüründen uzaklaştığımız şu günlerde, izleyicilerin dikkati ve eleştirileri bizleri mutlu etmedi değil!

Türk milliyetçiliği üzerinden reyting almaya çalışmak, sizi Ata’m da böyle denize döktü nidaları atmak, bol bol bayrak öpmek ve parmak sallamak, ekran başında destek vererek ülkesini yükselteceğine inanmak ve Yunanlar bizim her şeyimizi çalıyorlar yaftaları yapıştırmak! Kısacası yeniden hoş geldin Survivor 2019 ve televizyon işi! Nedir yani? Türk takımı kazanırsa adalar geri mi alınacak? Ya da sizce Yunan takımından birinin bu yarışı kazanma ihtimali var mı? Sonucunun belli olduğu sanal Survivor’dan gerçek Survivor’a ne zaman dönüpte bakacaksınız? Dolmalık biberin kilosunun 15 TL olduğu, domatesin kilosunun 9 TL olduğu, patlıcanın kilosunun 22 TL olduğu ve satışının durdurulduğu Türkiye’de gerçekten tek derdimiz Türkiye – Yunanistan psikolojik taarruzu mu? Faydalarını seçimde göreceğimizden eminim. Yunan takımı karşısında birliğimiz ve beraberliğimizden başka ne önemli olabilirdi ki!

Açıkçası benim ne bir katsayı tahammülüm kaldı, ne de televizyon dünyasına inancım. Bunlar ancak realite show olabilir benim için! Lakin yoksulluğun arka planda olduğu ve şatafattan kendini yücelten bir halk için show dünyası, iyi bir afyondur. Gerçek Survivor, semt pazarlarıdır, halkın geçim mücadelesidir. Ay sonunu nasıl tamamlayacağını düşünen bir işçinin Survivor’u ile Acun Ilıcalı ‘nın oldukça mütevazı(!) sürat teknesiyle katıldığı Survivor arasında trajikomik bir senaryo vardır.

Bu ülkede işsizlik sayısının ciddi rakamlarda olduğunu bilirdim, ancak her iki anlamda da işsiz sayısının oldukça fazla olduğunun kanısına yeni varıyorum. Beyin yıkama ve gerçeklerden uzaklaştırma seansı olan aptal kutularından gözlerini ayırmayan izleyiciler görmek beni üzüyor. Kendilerinden haberi bile olmayan ünlüler(!) için fan sayfası açıp kavga eden, birbirine düşen, kazandıklarında parayı kendi kazanacakmışçasına savunan insanları görmek ise bu işin cabası! Saçma sapan televizyon programları yüzünden bir Cumartesi ve Pazar tatili nasıl değerlendirilmemeli konusunda tez yazabilirim! Adeta kör tuttuğunu, topal yakaladığını sendromu haline dönüşen programlar, Türk kültürünün yapısını bir hayli bozdu. Survivor izlemeyenlerin ise daha boş ne yapabilirim düşüncesi ile yola çıkıp “lol” ya da “pubg” oynadığı bir gerçek. Aman Allahım!

Arap seviciliğimizin yanına bir de Yunan seviciliğimiz eklenmedi değil! Ülkenin hatunlarını da iki günlük erkek yarışmacılara kaptırdık üstelik. İlk günden yunanca 3’e kadar saymayı öğrendik, harika! Türkçe’nin de yedi ceddini halletmiştik zaten.

Yarışmanın kazananı şimdiden belli: Acun Ilıcalı ve serveti!

Kaybeden ise, aptal zihniyetimiz!

Başarılar Türkiye, çoktan kaybetmiş olsan bile!
ETİKET :  

Tümü