S-400'de ABD ve Batı neden panikte?

13:35:59 | 2019-05-31
Oğuz Güler
Oğuz Güler      oguzguler3838@hotmail.com

ABD'nin kalleş ve düşmanca müttefiklik yapması yüzünden Türkiye'de sağcılar Rusçu ve Çinci oldu. Solcularımızın yarısı da İktidar düşmanlığı yüzünden Amerikancı oldu. Ben ise bundan sonra ABD yüzünden Şangay'cı olmaktan yanayım. Bu bağlamda gerekirse Çin'e Marmaris'te yeni bir üst vermemizin lehimize bir davranış olacağını düşünmekteyim. İncirlik üstünden de hain ABD askerlerini kovarak Ruslara bırakmadıkça o ABD yola gelmeyeceği ortada. Makalemin içeriğine gelirsek; Türkiye'nin Rusya’dan aldığı iki adet S-400 sisteminden biri haziran sonu, temmuz başı geliyor. Opsiyonlu olan ikinci kısım için hazır alım, ortak üretim ve teknoloji transferi seçenekleri konuşuluyor. Türkiye, S-400 alımı sonrası başta ABD olmak üzere batılı müttefiklerinin manasız tepkileri oldu. Amerika, 1974 Kıbrıs çıkarmasından sonra ilk kez silah ambargosuyla tehdit etmesi üzücü. Oysa başta Yunanistan olmak üzere Rus sistemlerini kullanan diğer ülkelere aynı tepki verilmemişti. S-400 alımına neden bu kadar tepki gösterildiğini üç paragrafta aktarayım...

 

S-400'lerin Türkiye'de çalışmaya başlaması, son dönemde oldu, bitti girişimlerine sahne olan Ege ve Akdeniz konusunda hesapları bozacak gibi. S-400 uzun menzilli hava savunma sistemi, düşman hava hedeflerini 600 kilometre uzaklıktan tespit edip 400 km içinde da vurabiliyor. İzmir'e ve Hatay'a yerleştirilecek iki gurup S-400 sistemi ile Ege ve Doğu Akdeniz güvenlik açısından elbet 'Türk gölü' haline gelecek. Sistemin İzmir kısmı olduğunda, gayri askeri statüdeki adalara ileri karakollar kuran Yunanistan'ın bu planları suya düşüyor. S-400 sayesinde Yunanistan'dan kalkan tüm uçaklar kalktığı anda tespit edilebilecek ve radara girdiği andan itibaren de sistem hedefe kilitlene bilecek. Yunanistan'dan Türkiye'ye savaş uçakları ya da füzeler üzerinden tehdit algılamaları sıfırlanacak. S-400 sistemi Hatay'a kurulduğunda ise Kıbrıs da dahil Doğu Akdeniz hava sahası Türkiye'nin kontrolüne elbet geçecek. Kıbrıs Rum kesimi S-300 kullanırken Yunanistan neredeydi? 

 

Doğal gaz kaynaklarının güvenliğinin sağlanmasında Türkiye 'öncü ülke' olacak. Hangi ülke bu noktada üstünlük istemez onu açıklasınlar. Doğu

Akdeniz'in güvenliğinin bize geçmesi ise bu bölgedeki kaynaklar üzerinde ki globallerin oyunlarını elbet bozmakta. Bunlardan daha önemli olan, ABD'nin Orta doğu doğal kaynaklarını transfer edeceği Akdeniz'e açılan Kürt devleti planları suya düşüyor. Orta doğu masasında Türkiye, bu hamleyle 'piyon' sıfatından çıkıp bu bölgede kontrolünü eline alarak masada 'şah çekme' konumuna geliyor.

 

ABD ve batılı ülkeleri endişeye iten ikinci neden ise, S-400'lerin F-22, F-35 ve Su-57 gibi görünmez özellikteki savaş uçaklarını görünür kılıp ona kitlenebilmesi. Bunun örneği geçmişte Suriye'de yaşanmıştı. 2017'de S-400'den daha düşük teknolojiye sahip Suriye S-200'leri, hava sahasını ihlal eden İsrail'e ait görünmez F-35 uçağına hasar verdiğinde İsrail'in 'kuş çarptı' demesi. Bu özelliğiyle S-400'ler, 15 Temmuz'u yaşamış olan Türkiye için dış kaynaklı operasyonlara karşı kalkan olacak. Son olarak ABD'li 4 senatörün nisan ayı başında New York Times gazetesi için kaleme aldıkları ortak makalede, "S-400, Rusya'nın gökyüzünde görünmezlik teknolojisini alt etmek için şimdiye kadar tasarladığı en gelişmiş sistem. Bu sistem F-35'leri vurabilmektedir" ifadelerini bilmeden kullanması önemsenmeli.

 

Üçüncü olarak, S-400'ün çalıştığı Türk hava sahasında F-35'lerin uçması, batılı 'müttefikler' için aynı zamanda büyük bir ticari endişe yarattı. Başta ABD olmak üzere batılı ülkelerin korkusu, bu tabloda F-35 savaş uçaklarının S-400 karşısındaki zafiyetlerinin ortaya çıkarması. Böyle bir sonuç ise ciddi para harcanan F-35 projesi için büyük bir yıkım anlamına geliyor. F-35 uçağını uçuracak Türk pilotlar, S-400'e karşı eğitim yaptıklarında uçağın sistem karşısındaki zafiyetini ortaya çıkarırsa, bu durum batılı ülkelerin F-35 almaktan vazgeçmeleri, dolayısıyla Amerika'nın dünya silah pazarında liderliğini kaybetmesine neden olacak. Zaten Belçika F-35'lerin bir çok zafiyeti olduğunu açıklamıştı. İşte size Türkiye ile ön yargılı emperyal Hristiyan çekişmesinin karşısında bizle komşumuz Rus versiyonu gerçeklerini özetledim.

 
ETİKET :  

Tümü