PKK, Bir İnsan Kaçakçılığı ve Uyuşturucu Ticareti Örgütüdür"

17:34:14 | 2019-02-10

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "2016'da Avrupa Birliği üyesi 28 ülkenin tamamı toplamda 4,27 ton eroin yakaladı. Bizim tek başımıza yakaladığımız miktar ise 2017 yılında 15 ton, 2018’de 17,9 ton, toplamda 20 tonu aştık." dedi.

 

 Narkotik Suçlarla Mücadele Değerlendirme toplantısına katılan Bakan Soylu; Türkiye'nin kimisi neredeyse kronikleşmiş, kimisi de yeni olan birçok güvenlik tehdidiyle eş zamanlı olarak mücadele ettiğini, trafik, terör, uyuşturucu ve göç’ün bu mücadelenin ana konularından olduğuna dikkat çekti, şunları söyledi.

“Bunlardan trafiği ayrı tutuyorum çünkü doğrudan su veya suçlu aradığımız bir alan değildir. Ancak diğerleri birbirleriyle bağlantılı, birbirini besleyen ve ağırlıklı olarak dışarıdan bize gelen tehditlerdir. Özellikle terör ve uyuşturucu paket program gibi. Birbirlerine can suyu veriyorlar. Terör, uyuşturucuya alan ve lojistik imkan oluşturuyor. Uyuşturucu da teröre finansman sağlıyor. Her ikisi de küresel çapta yayılmış durumda. Avrupa'da sentetik uyuşturucu üretebilmek için çok gelişmiş laboratuvarlar kullanıyorlar. Keza Afganistan'dan bölgenin karışıklığını da düşünürseniz, binbir zorlukla 2-3 bin rakımlı dağlardan, lojistik maliyeti yüksek değişik yollardan Avrupa'ya kadar eroin ve esrar gidiyor. Bazen TIR’lara otomobilleri gizli bölmeler yapıldığını, insanların kurye olarak hayatını tehlikeye attığını, hatta uyuşturucuyu poşetlerle yutarak kontrollerden geçmeye çalışan insanlar olduğunu görüyoruz.”

Böyle büyük maliyetlere katlanmanın tek sebebinin dönen kirli paranın büyüklüğü olduğunu belirten Bakan Soylu, küresel uyuşturucu ticaretinin toplam büyüklüğünün alt tahminlerinin 426, üst seviye tahminin ise 652 milyar dolar olduğunu kaydetti, şöyle konuştu

“PKK'nın uyuşturucudan elde ettiği gelir yılda 1,5 milyar dolar. Hiç kimse bana PKK'nın etnik terör örgütü falan olduğunu söylemesin. Yalandır, safsatadır ve sahadaki gerçeklerle hiç ilgisi yoktur. PKK, bir insan kaçakçılığı ve uyuşturucu ticareti örgütüdür. Hatta bu gerçeği ABD bile resmi raporlarla itiraf etmiştir. Operasyon sayımız 2016’da 86 bin 830, 2017'de 118 bin, 2018’de 14 bin 562 olmuştur. Uyuşturucu meselesinde küresel bir canavarla savaşıyoruz. Genellikle uyuşturucunun insana verdiği zararlara odaklanıyoruz."

Haber: Fatma Aydemir

 
ETİKET :  

Tümü