ÖSYM Yine Gül(dür)dü!

17:40:34 | 2019-07-15
FATMA AYDEMİR
FATMA AYDEMİR      fatma.aydemir@kayseristarhaber.com.tr

 

Her yıl olduğu gibi bu yıl da KPSS Genel Kültür Genel Yetenek ve Öğretmenlik testi geçtiğimiz hafta Pazar günü yapıldı. ÖSYM’nin bu seneki soruları kimi öğrencileri bunalıma sokarken kimi öğrencileri de gülmekten kırdı geçirdi. Ben ise hala Amerikan Armudunun KPSS ile ne gibi bir ilgisi olduğunu anlama çabasındayım! ÖSYM böyle soru hazırlamayı nerden öğrendi derken Şeyma Subaşı’nın kitabı aklıma geliverdi. Onun kitabından mı alıntılama yaptılar bilmem, ancak bu yılın kazananı kuşkusuz “avokado” oldu. Teşekkürler Şeyma!

****

Kendimizi fakir ÖSYM’yi zengin ettiğimiz bir sınavı daha geride bırakırken, atanamayangiller ordusu olarak katlanarak büyümeye devam ediyoruz. Her yıl bir umut sınava girip atanacağı hayalini kuran öğrenciler, sınav sonrası aynı manzara ile karşılaşıyor. Sınav salonunda başımıza gözetmen olarak koydukları hocaların ÖSYM’ye defalarca ÖYSM demesi ise gelinen noktanın ne kadar içler acısı olduğunun kanıtıdır. Bugün demokrasinin bile çözemediği yüzlerce sorun varken, ÖSYM’nin hazırladığı bu soruları kim çözecek! Ömrü hayatında daha bir kere bile avokado yememiş, yazılışını bile bilmeyen binlerce vatandaşın varken; Amerikan Armudu diye soru hazırlayan sistem batılılaşmanın kaçıncı boyutu? Hem benim bildiğim Türkiye’de yetişen Amerikan Armudu Fetö değil miydi? Avokado da nereden çıktı(!)

****

ÖSYM’nin yine ilginç sorularından biri ise İspanya'daki Boğa Güreşi festivalinin adı oldu. Hayır neden İspanya? Sorsana Adana Portakal Çiçeği Festivalini, Kırkpınar Festivalini de krallar gibi yapsak. Şaka bir yana bizler kendi ülkemizdeki festivallere daha katılamamışken, hepsini öğrenememişken; Türkiye’de yapılan bir memuriyetlik sınavında öğrenciler bunu bilse ne olacak bilmese ne olacak? Türkçe’de boru döşeyen, güncelde avokado ile fakirsiniz diyen, eğitimde de çaresizsiniz diye hayatın gerçeklerini yüzümüze vuran ÖSYM, sayende Ay'a çıkıp kafa dinleyemediği için bile mutsuz olan kızla aynı sendromu yaşıyorum.

****

Eğitim sistemi nereye gidiyor derken hiçte yanılmıyormuşuz. Sınav sorularının ve metinlerinin aklımızla dalga geçtiği düşüncesinde olan bir ben değilimdir herhalde. Türk Milli Eğitim Sistemi'nin bana sorarsanız hali hazırda 4 eksiği mevcut: Türklük, Millilik, Eğitim ve Sistem! Sıfıra sıfır! Eğitim uzun süreçli bir yol olduğundan Türkiye’de yaz-boz anlayışı eğitimsizliği beraberinde getirdi. Maalesef ülkemizde ne kaliteli bir müfredat ne de kaliteli bir eğitim programı kaldı. Esnek olmayan tek tipçi, tornadan çıkmış insan profili öngören, ülke içindeki farklı etnik ve inanç kesimlerini yok sayan bir anlayış dayatıldı. Yetenekleri ve yaratıcılığı körelten, yenilikçiliğe kapalı analitik düşünmekten uzak bireyler yetiştirildi. Bu bireylerden de çok iyi birer öğretmen, mühendis, doktor vb. olması beklendi! Her ne olursa olsun ezberci eğitim anlayışı terk edilmedikçe, Türkiye'de eğitim sistemi iyi yerlere gelmeyecek, gelemeyecek. Basmakalıplarla papağan gibi öten ve sadece sınav odaklı anlayışların yerine hayata hazırlayan bilgiler verilmedikçe değil ÖSYM, bir dünya aklımızla alay etmeye devam edecek. Bizleri bu yıl da atamadığın için teşekkürler ÖSYM!
ETİKET :  

Tümü