Kurye Tebliğlerinde İmzaya Dikkat

Postacı, Kurye, Vergi dairesi çalışanı gibi kıyafetlerle ‘sahte tebliğ’in altındaki karbon kağıdı ile senet imzalattırarak ‘nitelikli dolandırıcılık’ yaptıkları ortaya çıktı

11:05:29 | 2019-03-14

Hayali yardım derneği kuran örgüt, ‘devlet desteği’ ve ‘uygun sigorta’ adıyla firmaları, çalışanları mağdur ederken, topladıkları paralarla insanları dolandırdı.

 

Üçü bayan 15 kişinin yakalandığı operasyonda, 66 senet, 154 hesap hareketi, 35 çek, 14 sahte kaşe, 2ajanda, 7 banka dekontu, çok sayıda mağdur kimlik fotokopisi, sahte senet yapımında kullanılan kağıt kesme makinesi, 3 tabanca, 3 tüfek, özel kurye kıyafetleri, mağdurlara ait tapu fotokopileri ele geçirildi. Kayseri dışında pek çok ilde çok sayıda vatandaşın mağdur edildiği nitelikli dolandırıcılık olayına MASAK elkoydu. Gözaltına alınanlar arasında, avukat, muhasebeci, icra memuru, emekli katip, vergi memuru ve adı Kayseri’de bir çok ‘mafya’ olayına karışan bir baba-oğulda bulunuyor. Örgüt lideri Ü.S.O. ve diğerlerinin fetö bağlantıları da araştırılıyor.

 

Türkiye’de ilk kez Kayseri Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin ortaya çıkardığı ‘nitelikli dolandırıcılık, resmi belgede sahtecilik ve tehdit’ gibi suç örgütünün yaptıkları ‘şeytanın bile aklına gelmez’ cinsinden.

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan bir ihbarla yaklaşık 3 ay önce başlatılan operasyonda; örgütlü bir şekilde, vatandaşları ve farklı alanlarda faaliyet gösteren şirket sahiplerini, Ü.S.O’nun yönettiği, avukat, emekli zabıt katibi, muhasebeci gibi örgüt üyeleri, kendilerini postacı, kurye, vergi dairesi çalışanları gibi tanıtarak, buna uygun kıyafetler giyerek, işadamı ve varlıklı kişilere ihtarname gibi tebliğ imzalatma yöntemi kullanarak, hileli yollarla imzalattıkları senetler üzerine, sonradan meblağlar yazıp icra  takibi başlattıkları saptandı.

Suçtan kaynaklı malvarlığı edinerek kişileri mağdur eden örgütün, Kayseri dışındaki diğer illerde de benzer yöntemi kullandıkları, bazı şirketlerin ticari faaliyetlerini durma noktasına getirdikleri, senetlere yüksek meblağlar yazarak mağdurları anlaşmaya zorladıkları, bazılarından para talep ederek icrayı durdurdukları, diğer mağdurların araçlarını bağlatmak, işyeri ve evlerine haciz gönderip sindirmek, baskı ve tehdit ederek ‘nitelikli dolandırıcılık, resmi belgede sahtecilik ve tehdit’ suçlarını işledikleri ortaya çıktı.

Yapılan operasyonda;  örgütün kendilerine ait olmayan araziler üzerinden daire satışı yaptıkları, kurmuş oldukları hayali  yardım toplama dernekleri üzerinden yoksul ve yardıma muhtaçlara yardım toplama ve dağıtma bahanesi ile  insanları aldatıp, yüklü miktarda para topladıkları, çeşitli şirketlerin bünyesinde çalışan personeli devlet desteği adı altında daha uygun sigortalı göstermek üzere anlaştıkları firmaları ve çalışanları ve çalışanlarını sigortalı yapmayarak dolandırdıkları, firmalardan aldıkları paralarla yüklü miktarda gelir elde ettikleri anlaşıldı.

Örgüt lideri Ü.S.O.’nun fetö’yü öven paylaşımları ile örgüt olayın boyutu büyütüldü. Ayrıca olaya Mali Suçları Araştırma Kurulu elkoydu. Kayseri ve İstanbul’da bulunan ev, işyeri ve araçlarda yapılan aramalarda; 66 adet kişi ve firmalar adına düzenlenmiş sahte senet, 35 çek, 14 kaşe, 2 bilgilerin yazılı olduğu ajanda,154 adet çeşitli hesap hareketleri ve evraklar, 7 adet banka dekontu, mağdurlara ait çok sayıda kimlik fotokopisi, sahte senet yapımında kullanılan kağıt kesme makinesi, 3 tabanca, 3 tüfek ve mermileri, özel yapılmış kurye kıyafeti ile mağdurlara ait tapu fotokopileri ele geçirildi.

Gözaltına alınan 3’ü bayan 15 kişinin emniyetteki sorguları devam ederken, operasyonlar ve gözaltılar sürüyor.

Haber: Davut Güleç

 
ETİKET :  

Tümü