Kilo Vermede Zihnin Etkisi

14:33:15 | 2019-04-25
MEHTAP KARAHAN
MEHTAP KARAHAN      mehtaperciyes@kayseristarhaber.com.tr

Geçmişte birçok başarısız olan diyet dönemleri ve egzersiz girişimleri olmuş olabilir. Bunları geçmişte bırakın. Daha önceden yapmış olduğunuz yanlış davranışları ya da başarısızlıkları, sonsuza kadar beraberinizde taşımaya mahkum değilsiniz. Evrimin, gelişimin sihrine sahibiz, insan zihni her şeyi yapabilir güçte. Eğer biz bir şey yapmaya karar verirsek ve zihnimizi ona odaklarsak, başarılı olacağızdır. Ancak, ne zaman ki umutsuzluk ya da şüpheler peşimizi bırakmazsa, o zaman başarısızlık da beraberinde sürüklenebilir.

Önceden yapmış olduğumuz başarılarınızı bir liste haline getirip, hatıralarınızı keşfederek, olumlu beklentilerinizi oluşturabilirsiniz. Hayal ettiğiniz bir yere giderek, olağanüstü bir daveti düzenleyerek, ya da ilişkilerinizde yoğun olarak duygusal tatmini yaşamak için özen göstererek birçok konuda aslında bu dönüm noktalarının yaşandığı dönemler var. Bunları keşfetmek oldukça önemli. Ancak, küçük bireysel zaferler her ne kadar çok fazla önemli olsa da, çabucak unutulabiliyor ya da sonradan önemsiz görülebiliyor.

Zor bir ders için çok çalışmak ve iyi bir not almak, aslında istediğiniz sonuçları almanızı sağlayan becerilerinizin olduğunu gösteriyor. Aynen bunun gibi, aslında ne kadar çok çaba harcadığınız ve ulaşmak isteyip de ulaştığınız gündelik yaşamda birçok olay sıralayabilirsiniz. Kendiniz için böyle bir liste hazırlayabilirsiniz ve düzenli olarak da okuyabilirsiniz. Aslında bu liste, sizin kendi öz yeterliliğinizi gösteren bir belge.

Şimdi, aslında hangi alanlarda çalışmanız gerektiğini ve kendi çabalarınızın daha etkili olmasını sağlamak için inanç geliştirmenizin hangi konularda etkili olduğunu görmüş olacaksınız. Bundan sonraki adım, başarılı kilo vermenin size içsel olarak nasıl ödüller getireceğini tanımlamak oluyor. Kendinizle ilgili daha iyi hissetmek, tartıya çıktığınızda kilonuzdan memnun olmak, kıyafetlerinizi kolayca seçebilmek ve istediklerinizi giyebilmek iyi ve kolay olan başlangıçlar olabilir. Bedeninizle ilgili hiç düşünmeden bikininizi giymek ve doğrudan suya atlamak da sizin hayalini kurduğunuz bir motivasyon kaynağı olabilir.

Artık hazırsınız!

Artık nereye gideceğinizi biliyorsunuz ve nasıl bir yol olacağını da biliyorsunuz ve nasıl başarılı olacağınızı da. Zihniniz tamamen hazır ve sadece sizin karar vermenizi bekliyor. Ne zamanı tercih ederseniz, o zaman kararınızı vermiş olacaksınız, çünkü artık kendinizi kontrol edebilirsiniz.

 
ETİKET :  

Tümü