Kayseri Şeker’den tarıma destek

12:07:00 | 2019-09-08

Şeker pancarı tarımının sürdürülebilirliğini sağlamak, Sektördeki en yeni uygulamaları çiftçiyle buluşturmak, şeker pancarı üreticilerinin daha yüksek verimli ve digestionlu pancar üretmesini sağlayarak çiftçinin gelirini arttırmak, aynı zamanda dekardaki çuvala giren şeker verimini de  artırarak Şeker fabrikalarımızın daha verimli ve karlı çalışmasını temin etmek amacıyla  Kayseri Şeker tarafından  tarla günleri etkinliği düzenlendi.

 

Tarla günleri etkinliği ile ilgili olarak, Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, bu etkinliği düzenlemekteki asıl amacımız, çiftçimizin gelirini artırmaktır. Bunun yolu da Şeker Pancarı tarımında verimlilik ve kaliteden geçiyor. Bu nedenle biz de, tarla günleri etkinlikleri düzenlemekteyiz dedi.

Sürdürülebilir tarım çalışmaları kapsamında, Kayseri Şeker fabrikasına ait 40 dekar  deneme arazisinde gerçekleşen tarla günü etkinliği, Alfa Tohum-Beta Tohum-Kuzey Tohum- KWS Tohum, Bayer-Basf-Adama- Hexaferm-Compo Expert-YSL- İgsaş-Süpersol-Seleda-Bemsa- Nil Çevre Sağlığı ve Rivulis&Eurodrip olmak üzere  16 adet tarımsal ticari firma ile ortaklaşa  düzenlendiği ve  Deneme arazilerinin tamamında ekilen pancarların  damla sulama sistemleri ile yetiştirildiği belirtildi.

Tarla günleri etkinliği süresince   Şeker Pancarı sektördeki tohum, gübre, ilaç ve sulama yönünden en son gelişmeler uygulama alanlarında çiftçiler ve sektörle buluşması sağlandı. Türkiye'deki arazilerin yüzde 47'sinin çölleşme riski altında olduğunun Erozyonla mücadele  Müdürlüğü tarafından açıklanması üzerine Kayseri Şeker tarafından Su kaynaklarının ve tarım alanlarının korunmasına katkı sağlamak amacıyla, Şeker Pancarı tarımında damla sulama sistemlerinin yaygınlaştırılmasına başlandığı ve damla sulama sistemleri sayesinde yaklaşık %30 su tasarrufu yanı sıra  verimlilik,  pancarda kalite artışı, yaprak hastalıklarının azalışı da etkinlik alanında sergilendi.

                (Haber:Nurhan Bayram)
ETİKET :  

Tümü