‘Kayseri Gerçekten Marka Şehir’

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum Kayseri’ye geldi, gezdi, bilgi aldı, bilgi verdi, pastırma dilimledi ve gitti

13:54:23 | 2019-02-03

Bakan Kurum: Cumhurbaşkanımızın açıkladığı manifesto çerçevesinde Millet Bahçesinden, kentsel dönüşüme, atık su, yağmur suyu, düzenli depolama, şehirle, yaşamla ilgili yapılması gereken her şeyi, yapacağımız planlama çerçevesinde öncelik sırasına göre yapmaya gayret göstereceğiz. Biz Kayseri’nin yanındayız. Kayseri’ye verilecek her türlü desteği vereceğiz’ dedi.

 

 

*Sur Projesi 2023 yılına kadar tamamlanacak

*Kayseri Millet Bahçesinin yapımına bu yıl başlanacak

*HİBM arazisi aynen Minyatürk'teki gibi olacak. 

*Kayseri'ye biz 7 milyar TL’lik yatırım yaptık

*Kayseri, ticaretin, sanatın, kültürün geliştiği bir alan.

*Camiikebir etrafında yenileme projesi yapacağız.

*Tavukçu ve Kayseri Mahallesi’nde 2. Etap başlayacak.

*Kayseri'ye 500 konutluk sosyal konut uygulanacak

*Poşet kullanımı % 65 düştü, hedef % 40.

*2020’de depozito toplama uygulanacak.

*12 ülkede tapu temsilcilikleri açacağız

*Her yıl 300 bin konut yenilenecek

*Manifestonun 8'i çevre ve şehircilikle ilgili

 

 

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kayseri ziyaretinde  yapacakları projelerle ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Bakan Kurum, Vali Şehmus Günaydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Melikgazi Belediye başkanı Memduh Büyükkılıç, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar ve AK Parti il başkanı Şaban Çopuroğlu ile görüştü. Görüşmelere, milletvekilleri Mustafa Elitaş, Taner Yıldız, İsmail Tamer’de eşlik etti. Kurum, Kayseri’den ayrılmadan önce ‘Kayseri’de şehrin geleceği için yapılması gerekenleri bizzat giderek gördük. Mutlu ve huzurlu bir şekilde buradan ayrılacağım. Şehrin geleceği adına ve vatandaşlarımızın yaşam şartlarını yükseltmek adına Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı manifesto çerçevesinde Millet Bahçesinden, kentsel dönüşüme, atık su, yağmur suyu, düzenli depolama, şehir ile ilgili, yaşam ile ilgili yapılması gereken her şeyi yapacağımız planlama çerçevesinde öncelik sırasına göre yapmaya gayret göstereceğiz. Bu noktada Kayseri gerçekten marka şehir. Kayseri’nin bu safhaya gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Yapılacak işlerin Ankara’da takipçisi olacağız. Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Çelik başkanımız, 4 yıllık süreçte vatandaşlarımızın yaşam kalitesini ve daha yaşanabilir bir çevre düzenlemesi yapılması adına ve bu şehre çok katkıları oldu. Aynı zamanda il başkanlığından Melikgazi Belediye Başkanlığına şimdide Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız olan Memduh Büyükkılıç’ada  teşekkür ediyorum. Biz Kayserinin yanındayız. Kayseri’ye verilecek her türlü desteği vereceğimizi belirtiyor. Var gücümüzle çalışıp önce millet önce memleket diyerek tüm Kayseri de Ak Belediyeciliği bir kez daha anlatacağımıza inanıyorum. Bu vesile ile 31 Martta seçime katılacak ve katkı verecek teşkilatlarımıza ve çalışanlarına şimdiden Allah kolaylık versin diyorum’ dedi.

Bakan Kurum Hava İkmal arazisinin TOKİ tarafından Millet Bahçesi haline getirileceğini açıkladı.

Bakan Kurum; Oruç Reis, Sancaktepe, Boztepe, Yeşil Mahalle ve Hilal Mahallelerini içeren kentsel dönüşüm projesine de Bakanlık olarak başlayacaklarını ifade ederek, “Buradaki Hazine arazisinde 500 rezerv konut üreteceğiz. Vatandaşlarımızı rezerv alana taşıyarak az katlı, özümüzü ve kültürümüzü yansıtan projeyi gerçekleştireceğiz. Ayrıca Argıncık Mahallesinde de 500 rezerv konut yaparak dönüşüme başlayacağız” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum açıklamalarının ardından sahada da incelemeler yaptı. Oruç Reis Mahallesi’ne giden Bakan Kurum, Eski Et Balık Kurumu arazisini inceledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, arazi ve bölgede yapılacak kentsel dönüşüm projesine ilişkin bilgiler verdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Camii Kebir bölgesinde de incelemelerde bulundu. Başkan Çelik, bölgede yapılması düşünülen dönüşüm projesine ilişkin bilgiler verdi ve destek istedi. Bakan Kurum, bölgedeki bazı esnafları da ziyaret etti. Bakan Kurum ve Başkan Çelik, pastırmacı esnafını ziyaretlerinde pastırma kestiler. Bakan Kurum Kayseri'den ayrılmadan önce Büyükşehir Belediyesi tarihinin en büyük projesi olan ve birinci etap inşaat çalışmaları devam eden Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi inşaat alanını da ziyaret etti.Kurum, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar'a kentsel dönüşümle ilgili yapılacak tüm çalışmalarda destek olacakları sözünü verdi.

 

Haber: Davut GÜLEÇ-Ramazan Karakuş.
ETİKET :  

Tümü