Kayseri’den Avrupa’ya Balık Ve Kurbağa İhracatı

10:13:16 | 2019-05-15

Ülke ekonomisine önemli katı sağlayan şehrimizde son dönemlerde Yamula Baraj Gölü’nde avlanan gümüş balıkları ile Yahyalı’’a avlanan kurbağalar Avrupa’nın bir çok ülkesine ihraç ediliyor. Pınarbaşı’ndaki Zamantı Irmağı’nda avlanan alabalıklar ise yurt içinde değerlendiriliyor.

Yamula Baraj Gölünde 2019 yılı gümüş balığı sezonu 25 Mayıs’a kadar devam edecek. Yıllık 400 bin kg olarak tespiti yapılan ve Bakanlık tarafından ilgili mevzuatı kapsamında Yamula Su Ürünleri Kooperatifine avcılık hakkı izin verilen 19 balıkçı ve 9 balıkçı teknesi tarafından avcılık yapılıyor.

Yakalaması kolay olan ve iyi gelir getiren gümüş balığı Yamula Su Ürünleri Kooperatifi üyesi balıkçıların yüzünü güldürüyor. Türkiye’de pek bilinmeyen ve tüketilmeyen gümüş balığını işleyen birkaç firma başta Avrupa Birliği üyesi ülkeler olmak üzere dünyanın değişik ülkelerine ürün olarak ihraç ediyor. Bu nokta da istilacı bir tür olan gümüş balığı, ülke ekonomisine de önemli katkı sağlıyor.

Yahyalı’da, gece avlanan kurbağalar ise  işleme merkezlerinde tüketime hazır hale getirildikten sonra İtalya ve Fransa gibi ülkelere ihraç ediliyor.

Pınarbaşı, Seyhan Nehrinin kaynağını oluşturan Zamantı Irmağının başlangıç kısımlarındaki Şerefiye, Subatan ve Karagöz dereleri ile bu kaynaklar da üzerinde kurulmuş alabalık çiftliklerini barındırıyor.

Pınarbaşı’daki  kaynakların su kalitesinin, yavru alabalık üretimine çok uygun olması nedeniyle ülkemizin yavru alabalık ihtiyacının yaklaşık % 37′ sini karşılayabiliyor.

Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Şahin; “15 Mayıs – 15 Temmuz tarihleri arasında av yasağı olması nedeniyle avlanma yapılamayacağından, Bakanlığımız tarafından belirlenen avlak sahaların avcılığa açılabilmesi için, kurbağa avlayacak olan firmaların dilekçe ile İl Müdürlüğümüze, Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekmektedir. Kurbağa avlanılacak bölgeden 6 ay ara ile yılda 2 defa kurbağa numunesi alınarak, Bakanlıkça belirlenen Gıda Kontrol Laboratuvarı’na gönderilmektedir. Kayseri İlimizin Yahyalı İlçesinde avcılık yoluyla toplanan kurbağalar, su ürünleri işleme” dedi.

(Haber: Davut GÜLEÇ)
ETİKET :  

Tümü