Kadın Eli Yeniden Futbolda

16:17:33 | 2019-06-10

 

Kadınlar futboldan ne anlar? Diyenlere inat, kadın eli gün geçtikçe ulaşamaz denilen alanlara ulaşıyor, dokunduğu yerde farklılık yaratmaya devam ediyor. Genelde “kadınlar futbola karşı” algısı oluşturuluyor ancak kadınlar her geçen gün bu algıyı biraz daha yıkıyor. Günümüzde artan kadın futbolcular, kadın seyirciler, kadın hakemler ve kadın yöneticiler bu algıya 2019 yılında da en güzel cevabı veriyor.

Bu yılki en büyük spor etkinliklerinden biri: 2019 Kadınlar Dünya Kupası... Rakamların ve gerçeklerin karşısında da hâlâ “Kadınlar futboldan anlamalı mi?” tartışmasını devam ettirmek çok da hoş olmayan bir önyargı olsa gerek!

Bu yıl turnuvanın 8.si düzenleniyor. İlki 1991 yılında, erkeklerinkinden tam 61 yıl sonra düzenlenmişti. 1971’e kadar Almanya ve İngiltere dahil birçok ülkede kadınlara futbol oynamak yasaktı. Kadınlara futbolu yasaklamanın gerekçesi nedir bilmiyorum, lâkin bildiğim şey bir kadından neyi mahrum bırakırsanız yarın bu mahrumiyete inat çok daha iyisini yapacağıdır. Türkiye’de ise kadın A Milli Takım 1995 yılında kuruldu. Ancak hiç Dünya Kupasına katılamadı. Bu yıl Fransa'da düzenlenen şampiyonaya 24 takım katılıyor. Müthiş bir rakam. 24 ülkeden binlerce kadın temsilci! Evet evet binlerce... Birliğin ve beraberliğin temsili. Aralarında yalnızca 4ü Dünya Kupası şampiyonalığına ulaştı: ABD, Japonya, Almanya ve Norveç. Aslında biz kadınların gözünde hepsi birer şampiyon. Çünkü kadın futbolunun uzun yıllar yasaklanışı sonrasında çim sahalarda kadın sporcular görmek, önce gözümüzü doyuracağımız bir zevkti. Televizyondaki izleyici sayısı kadar, tribünlerdeki kadın taraftarlarda artmış durumda. Bu yıl ki turnuva için 800 binden fazla bilet satıldı. Açılış maçı, çeyrek final, yarı final ve final maçlarının biletleri satışa çıktıktan 48 saat içerisinde tükendi. 2015 yılında ise ABD ile Japonya arasında oynanan final maçı 25 milyondan fazla izleyiciyle Amerika’da en çok izlenen futbol maçı olmuştu. Bu yıl Fransa'da şampiyon olan takım 4 milyon doların sahibi olacak. Ancak bu rakam, geçen sene şampiyon olan erkek futbol takımının kazandığı paranın neredeyse 10’da biri oranında! Bu fark giderek açılıyor. FIFA bunun erkek ve kadın maçlarındaki gelirlerden elde edilen farklardan kaynaklandığını söylüyor. Ancak ne yazık ki FIFA kadın turnuvalarından elde edilen geliri bu zamana kadar açıklamadı. Nerede fark? Şeffaflığın ve tarafsızlığın hakim olması gerektiği bir turnuvada FIFA'nın bile şaibe yaratması emek sömürücülüğünden başka bir şey değildir. Kadınlara verilen destekteki bu farka rağmen kadın futboluna katılımın artması, spora ve sporcuya cinsiyet ayrımı yapmaksızın değer vermeyi başaran camia sayesindedir. Avrupa'da 2017’de ulusal futbol federasyonlarına veya futbol kulüplerine kayıt yaptıran kadınların sayısı 1 milyon 300 binden fazladır. Kadın futbolunun artık daha ciddi ve güçlü bir alan haline geldiği gözler önünde. FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nın yarı final ve final maçlarına Lyon kentinin ev sahipliği yapacak olmasının en önemli nedeni ise bu kentte kadın futboluna olan yoğun ilgiden kaynaklanıyor. Veriler dikkate alındığında ise hem komik hem de gurur verici bir başarı ortaya çıkmakta. Sekizincisinin düzenlendiği Kadınlar Dünya Kupası'nın bu zamana kadar en başarılı takımı ABD oldu ve ABD, bu kupayı tam 3 kez kazandı. Fakat, ABD erkekler takımının Dünya Kupası'ndaki en büyük başarısı ise 1930 yılında aldıkları üçüncülük derecesi!

Anlaşılan o ki futbol hiç kimsenin tekelinde değildir ve bir cinsiyete sahip değildir. FIFA'nın ve “Kadınlar futboldan ne anlar” düşünceli insanların da, kadın futboluna aynı saygıyı göstermeleri gerekmektedir. Türkiye’de de büyük takımların kadın futbolculara destek olması ve gereken önemi göstermeleri gerekir. Eminim ki topuk sesleri kadar, gol sesleri de seyircide yürek hoplatacaktır. Hoş, benim tanıdığım kadınlar saygı gösterilmese bile saygı gösterilmesini öğreten bir varlıktır. Tavsiyemiz buna gerek kalmadan keyifli maçlar izleyebilmek..
ETİKET :  

Tümü