Kabine artık liyakata göre yenilenmeli, yoksa sıkıntı artabilir! (1)

11:48:55 | 2019-07-11
Oğuz Güler
Oğuz Güler      oguzguler3838@hotmail.com

Evet yeni kabine liyakat esasına dayanmadıkça başarılı olmasını arzuladığımız ülke yönetimi sıkıntıları aşamayabilir. Başımızda hangi partinin hükumeti olursa olsun başarılı olmasını istemek zorundayız. Çünkü aynı gemideyiz ve batalım, göçelim deme lüksümüz artık yok. Sık, sık bakanların değişmesi akıllara "giden başarılı olmadığından değiştirildi" algısını çağrıştırıyor. Kaldı ki son yıllarda elbise değiştirir gibi bakanlık değiştirildiğini görüyoruz. Bunun sebebi atandığı bakanlıkta liyakatli olmayışından olduğu hep yazılıyor, çiziliyor. Tabii ki başarılı olup ta giden bakanlarda var. Örneğin uzun süreli bakanlık yapan Sağlık bakanı Recep Akdağ buna bir örnek. Gerçi bazılarınız ideolojik olarak bu isme yanlış diyecek ama CHP'li bir çok dost "geceleri kuyruğa girmekten kurtardı, bu inkar edilemez" demeleri yeterli. Ancak Recep bey Menzil çizgisi ve vefasızlığından dolayı genel merkezde bile görevde olmaması tesadüf değil. Mehmet Ali Şahin, Zafer Çağlayan, Ömer Çelik, Ali Coşkun, Cemil Çiçek, Murat Başeskioğlu, Nimet Çubukçu dönemlerini başarı ile geçirdikleri hep yazılmış, çizilmiştir. Bunlardan kimi başarılı olsa da bölgesel olgular ve aktivasyon dengeleri yüzünden kan yenilemede geri planda kaldıkları aşikar.

Kanaatimce girmesi gereken veya başarısız gözüken bakanlar şimdilik şunlar diye düşünüyorum; Bekir Pakdemirli, Zehra Zümrüt Selçuk, M. Muharrem Kaspoğlu, Ruhsar Pekcan, Fahrettin Koca ve Fatih Dönmez bu isimlerin başında diyebilirim. Bunun yanında Barat beyin ise bölünecek olan bakanlığının diğerinde veya yeni bir bakanlıkta olacağı kanaatindeyim. Bu arada Hasan Doğan, Ömer Çelik, Binali Yıldırım, Ruhi Ersoy, Rıfat Hisarcıklıoğlu, Cemil Çiçek, Murat Günel, Cevdet Yılmaz, Ayşe Nur Bahçekapılı, Ahmet İyimaya ve ikna edilemedi diye düşündüğüm Ersin Özince içinde bulunduğu 6-7 kişi yenilenecek isimler arasında diyebilirim. Ahmet İyimaya veya Cemil Çiçek eskileri toparlamak için düşünülmeli ve Ahmet bey daha şanslı bu iki isimden diyebilirim. Bu arada Prof. Dr. Mehmet Özkan hocanın da Tarım Bakanlığına ismi geçse de Boğaziçi Üniversitesinde binlerce öğrencinin pretestosu sonucunda böyle bir ismin bakan yapılması bu duruma inat gereği yapılmamalı düşüncesindeyim.

 

Şimdi Milli Eğitim bakanlığına Eğitim camiasından iyi bir isim getirildi, liyakatli gözüküyor, bence doğru atamaydı ve gidişatını başarılı buluyorum, değişmemeli. Adalet bakanı da o camiadan liyakatli olduğu kesin ve Barolar birliği başkanı Metin Fevzioğlu ile hukuk alanında beraber yaptıkları reform çalışmalarının sonuçları açısından kabinede kalmalı diyenler çoğunlukta. Gidecekse eski Adalet komisyonu başkanı Ahmet İyimaya en doğru atama ama Ahmet bey eskileri, küskünleri toparlama görevinde daha isabetli olacağından devlet bakanlığı ihdas edilerek bu noktada değerlendirilmesi şu sıkıntılı dönemde doğru hamle olabilir. Sağlık bakanı da meslek bilgisi olan ve liyakatli biri atanmalı diyorduk atandı ama gelen duyumlara göre başarılı olamadığı konuşuluyor. Velev ki yenilenecekse sağlık kökenli olması şart. Hazine ve Maliye bakanı da bu bünyeden yetişen veya bu bünyenin ağırlığını kaldıracak liyakatli birlerinin eline bırakılmalı denir ama nedense hükumete yakın yazarlar bile Berat beyin başka bakanlığa kaydırılması veya gitmesinden yana tavır aldıklarını görüyoruz. En önemli bakanlık bu bakanlık olup o bakanlığın liyakatine haiz birileri gelmezse "sarı öküzü"  feda ederek başlanmış olunur. Milli Savunma bakanı da iç yapıdan geldi, liyakat sorunu yok ve hiç bir yazar, çizer gitmesinden yana yazıp çizmiyor. Kültür ve Turizm bakanı ise turizm olgusunda başarılı gözükse de Kültür konusunda iyi kadro kuramadığı konuşuluyor. Bu bakanlığın ve 3-4 bakanlığında ayrılması sonucunda Kültür bakanlığına İlber Ortaylı'nı getirileceği yazılıyor. İlber bey dam, kapı konuşan ve bilgi donanımı çok yüksek olsa da sadece anlat denince bilgisini anlatan ama bakan yapılınca başarılı olamayacağını düşünüyorum. Bölünmesi olası olan bakanlıklar olarak Kültür ve Turizm bel ki ama Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ayrılması şart denilmekte.

(Devamı yarın)

 
ETİKET :  

Tümü