İstiklal Marşı 98 Yaşında...

08:15:00 | 2019-03-12

12 Mart İstiklal Marşı'nın kabulü Türkiye genelinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Merhum İstiklal Şairi dualar ile anılıyor. Çanakkale'de, İzmir'de, İç Anadolu'da, Güneydoğu'da, Doğu'da kısacası vatanın her karış toprağında destan yazılarak kazanılan Kurtuluş Savaşı sırasında yazılan İstiklal Marşı 12 Mart 1921'de TBMM'de kabul edildi. Milletin destanının anlatıldığı İstiklal Marşı'nı yazan Mehmet Akif Ersoy'un ödülü reddettiği biliniyor. 

23 Nisan 1920 yılında Birinci Meclis kuruldu. Bu sırada vatanın her karış toprağında İstiklal mücadelesi sürüyordu. Kurtuluş Savaşı sırasında orduyu diri tutmak için bir marş yazılmasına krar verildi. Meclis'in kararının ardından 500 TL ödül ile şiir yarışması başlatıldı. İstiklal Şairi Akif bu sırada Burdur Milli Eğitim Bakanı'ydı. Yarışma için 724 şiir yazılırken, Mehmet Akif Ersoy yarışmada para ödülü olduğu gerekçesiyle şiir yazmayı kabul etmedi. Ersoy'un yakın bir arkadaşı yarışmadan ödülün kaldırıldığını söyleyerek onu ikna etmeyi başardı. İstiklal Marşı'nı kaleme almaya başlayan Mehmet Akif Ersoy, 48 saat gibi kısa bir sürede şiiri tamamlayarak Birinci Meclis'e gönderdi.

724 şiir arasından 6 şiir sona kaldı. Bu şiirler arasında tüm Meclis'in ortak kanaate vardığı şiir ise İstiklal Marşı oldu. Akif'in 48 saatte kaleme alarak milletin destanını anlattığı İstiklal Marşı 12 Mart 1921'de resmen kabul edildi. İstiklal Marşı'nın kabulü her yıl 12 Mart'ta kutlanıyor. Merhum İstiklal Şairi Mehmet Akif de bu gün de hayırla yad ediliyor.

Haber: Fatma Aydemir
ETİKET :  

Tümü