İlk buluşmamıza merhaba...

06:55:10 | 2019-05-15
Oğuz Güler
Oğuz Güler      oguzguler3838@hotmail.com

Evet memleketim Kayserililere ilk elden ve güçlü bir yayından seslenmek çok güzel bir duygu. Aslen Develi kökenli olduğumdan haftada bir kaç kez siz okurlarıma Ekonomi, Tarım ve güncel yazılar yazmaya çalışacağım. Eleştirileriniz beni doğru yolu bulmamı sağlayacağından her zaman beklerim.

2007 yılının Ekim ayının son günleriydi. Ankara'nın ulusal yayın yapan bir gazetesinin kurucusu, DYP'den tanıdığım rahmetli Naci Alan ağabeyime Meşrutiyet caddesinde gazetedeki bürosunda o ara çıkan Ekonomi içerikli ilk kitabımı imzalayınca "bizde ekonomi köşe yazıları yazarmısın?" demişti. Bende "tabi ki yazarım ama güncel ve siyasal yazımda olmalı" demiştim. Rahmetli kitabımı beğendiğinde olsa gerek hiç ikilemeden "hay, hay elbette" dedi ve vira diyerek 2007 yılın Kasım ayının 2'si veya 3'ünde ilk yazım yayınlanmıştı. Haftada 2 gün farklı formatta kesintisiz 7 yıla yakın yazılarım çıktı. Akabinde sanırım 15 ay yeni çıkacak 2 kitabım yüzünden bir müddet ara verdikten sonra Ulusal yayında 2. buluşmam ise 2 yıla yakın sürmüştü. Yani toplamda 8,5 yıl ulusal basında yer almış, merhumun tedrisatından geçmiştim. Rahmetli Naci abim Kültür bakanlığı yazılarımda bana belgeye dayalı yazsam da sık, sık bakanlıktaki aynı kişiyi hırpalama, arada bir değiştir de yaz bari derdi. Asla yazdıklarıma karışmaz, sadece, hakaret yok, iftira yok derdi.

Bu gün Anadolu'nun başkenti olan Kayseri'de Kayseri Star Haberde ilk yazımla huzurunuzdayım. Ustalık dönemime ulaşıp ulaşmadığımı siz okurlarım karar verecek. Yazılarım çoğunlukla eskiden olduğu gibi Ekonomi ile bir ekonomik faaliyet olan Tarım ve güncel olgularda olacak. Tarım raporumun ve tarım konusunda yapıcı yazılarımın ne denli ses getirdiği eski yazılarımdan bilen bilir. Ama Ekonomi, Tarım ve Kültür bakanlığı yazılarımın bakanlık koridorlarını çok telaşlandırdığı sorulursa söylenir. Tabi ki Ekonomi her konuda yol ve yön belirleyici olsa da siyaset ve güncel olaylardan etkilendiğinden bu konularda da yazacağım. 

Bu arada dünya ekonomilerinde benden bir ilk olan özellikle 1- Faizsiz Sistem, 2- İkinci Lig Borsa 3- Turizme Dayalı Ekonomi Modeli yani TUDEM ve 4- Naylon Fatura engelleme otomasyonu, 5- Gümrüklerin STK'larca denetlenmesi vs. olgularında sık, sık köşemde sizlerle buluşacağız. Benim 15 adeti para koleksiyonculuğu ve 6 adedi de Ekonomi konusunda olmak üzere 21 yayınlanmış eserimde, yukarıda belirttiğim 5 konunun kitapçıkları ve konu olguları belki gazetemizde yazı dizisi olarak sizlere detaylı olarak aktarabiliriz. Türk insanının yazdığım konulara vakıf olması ile hayata geçme olgularını başarırız inşallah diye düşünüyorum.  

Neyse daha ilk günden bu denli hatırlatmalara gerek yok. Ben kes, yapıştır olgusunu yazılarımda hiç ama hiç yapmadım. Her yazımın Ekonomide farklı ve aykırı olduğunu göreceksiniz. Hatta bazı makalelerimi yerel sitelerde sık, sık kendi yazıları gibi yazanların olması bence başarımızın kanıtı olsa gerek. Yazılarım şu ya da bu sitede başkalarının yazısı gibi yayınlanması beni rahatsız etmediği gibi mutlu ettiğini söylemeliyim. Çünkü ben onlardan daha önce yazdığım veya kitaplarımda yazdığımın ispatı varken varsın kopyalasınlar, kendilerinin gibi yazsınlar. Kayseri Star Haber dünyada ilk olan Ekonomi kuramlarımı, fikirlerimi ilk yayınlayan gazeteler arasında olacak ve gazete olarak çok önemli şeyleri başarırız inşallah.
ETİKET :  

Tümü