Genç Kuşakların Kültürel Değerlerimizle Tanışmaları İçin Destek Olun!

12:47:28 | 2019-02-11

Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı 16 yıldır çocuklara ve gençlere, yaşadıkları çevreyi ve mirasçısı oldukları kültür varlıklarını yerinde gezerek, görerek, hissederek tanıtmaya ve koruma bilinci aşılamaya çalışıyor.

 
2003 yılında sanatçılar, arkeologlar, turizmciler, mimarlar ve akademisyenlerden oluşan kültürel miras koruyuculuğuna gönüllü geniş bir ekip, Türkiye'deki kültür çeşitliliğini gelecek nesillere aktarma hedefiyle Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı'nı kurdu. Vakfın 15 yılı aşkın bir süredir yürüttüğü Kültür Karıncaları Projesi sayesinde 10.365 ortaokul öğrencisi ile 865 genç gönüllü yaşadıkları coğrafyanın kültürel değerleriyle tanıştı.
 
Avrupa Birliği EuropaNostra Kültürel Miras Ödülü'ne layık görülen Kültür Karıncaları Projesi kapsamında 11-13 yaş grubundaki çocuklara 2 yıl süren uzun soluklu eğitimler veriliyor. Çocuklar bu özgün eğitim modelinde Galata Kulesi, Yerebatan Sarnıcı, Arkeoloji Müzesi gibi mekânları daha yakından tanıyor; ayrıca drama, resim, heykel, kompozisyon ve müzik atölyelerine katılıyor. Tüm bu çalışmalar gönüllü rehberler, eğitimciler ve bağışçılar sayesinde kesintisiz şekilde devam ediyor.
 
Haber Ertan BOZTEPE
ETİKET :  

Tümü