Devlet lojmanları boşaltılıyor

4 yıl önce ‘Çin zulmünden kaçarak Kayseri’ye getirilen 400 ailenin yerleştirildiği ‘çürük’ lojmanlar için karar verildi

15:07:39 | 2019-04-15

Geldikleri ilk günlerde herkesin yardım için sıraya girdiği, daha sonra Deaş-işid operasyonları, tutuklamaları ile gündemden düşmeyen Doğu Türkistanlıların 4 yıldır oturduğu ‘Devlet lojmanları’nın bugünden itibaren tamamen en kısa sürede boşaltılması kararlaştırıldı. Lojmandan çıkartılan 400 Doğu Türkistanlı ailenin belli süre ev kiralarını Göç idaresi karşılayacak. ‘Çürük’ raporu verilen lojmanlar ise yıkılacak.

Çin devletinin Doğu Türkistan’da yaptığı katliamlardan kaçarak 2015 Ocak ayında Kayseri’ye sığındıkları iddia edilen bugün yaklaşık bin 300 nüfusa sahip 400 Doğu Türkistanlı ailenin oturduğu Belsin Otuz Ağustos mahallesindeki Devlet Lojmanları için verilen ‘çürük’ raporundan sonra, bugünden itibaren en kısa sürede boşaltılarak yıkılması kararı verildi. Kayıt altındaki Doğu Türkistanlı ailelerin belli süre kiralarını devlet karşılayacak.

Yaklaşık 4 yıl önce geldiklerinde Kayseri halkının yardım için kuyruğa girdiği Devlet Lojmanlarındaki Doğu Türkistanlılara yönelik daha sonra gerçekleştirilen deaş-işid operasyonlarında, gözaltılar, tutuklamalar, iddialar halk arasında tepkilere neden olmuştu. Bir ara lojmanlarda giriş-çıkışlar polis tarafından kontrol altına alınmıştı. İki kez boşaltılma kararı alınmasına rağmen, bu işlemin seçim sonrasına bırakılmasına karar verilmişti. Mahalleye ve Kayseri’ye uyum sağlamakta zorlanan son gelen Doğu Türkistanlılarla ilgili iddialar  bürokraside de ‘ülkeler arası krize neden olabilirler’ düşüncesiyle  rahatsızlık yaratmıştı.

Daha önce ‘çürük’ olması, can ve mal güvenliği nedeniyle boşaltılan  lojmanlara yerleştirilen ve 4 yıldır burada oturan Doğu Türkistanlılara verilen ‘boşaltma’  kararı uygulamaya kondu.  Bugünden itibaren  Devlet Lojmanlarında oturan Doğu Türkistanlılar tamamen boşaltılacak. Daha sonra lojmanlar en kısa sürede yıkılacak. Lojmanı boşaltan  kayıt altındaki Doğu Türkistanlı ailelerin belli süre ev kiraları Göç İdaresi tarafından karşılanacak. Lojmanların boşaltılma kararı mahalle halkı arasında da memnunlukla karşılandı.

(Haber: Davut Güleç)
ETİKET :  

Tümü