Develi Süt Üreticileri Birliği destek bekliyor

10:22:15 | 2019-07-10

Birlik Başkanı Cezmi Hodul "Hizmet Pınarı Projemizin bölge ekonomisine katkısı süt ve kırmızı et olmak üzere yılda 6 milyon civarında katkı sağlayacağını umuyoruz" diyerek Büyükşehir Belediyesi'nden destek beklediklerini ifade etti.

Develi Süt Üreticileri Birliği Başkanı Cezmi Hodul, Hizmet Pınarı projesinin toplam maliyetinin 1 milyon 625 bin TL tutarında olduğunu ve ilçeye yılda 6 milyon TL katkı sağlayacağını umduklarını bildirdi. Projenin yüzde 80'inin bittiğini ancak eksikliklerin olduğunu ifade eden Cezmi Hodul, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç'tan destek beklediklerinin altını çizerek, "Hizmet Pınarı Projesi ile alınan ürünlerde vitamin ve protein kayıplarını önlemek, üretilen sütün kâr marjını yükseltmek, bölgede çalışan istihdama katkı sağlamak, kesif yem tüketimini azaltmak, dane, mısır, arpa, buğday, yulaf ekimini yaygınlaştırmak için çalışmalara başladı." dedi.

Hodul, "Projemiz tam olarak hayata geçtiğinde yaklaşık 1 Milyon 625 bin TL tutuyor, eksiklerimiz de var tabi ki eksiklerimiz şuanda iki tane kepçe biri yükleme biri de destekleme kepçesi olmak üzere, köylerimize yaptığımız ürünleri hemen teslim etmek için 2 kamyon, onun haricinde 3 bin metre civarında parke taşına ihtiyacımız var. Projemizin amacı zaten bölgemiz tarım ve hayvancılıkta üst düzeyde olduğu için günlük ortalama sanayi ye giden süt 260 ton civarında, 260 ton civarında süt üretimi olunca yerli maliyetlerinde yüksek olmasından dolayı üreticimiz süt üretiminden fazla bir kar elde edemiyor, girdi maliyetlerini düşürmek için üreticimize seminerler düzenleyerek kaba yem üretimi, fi, küsbe, mısı buna benzeri kaba yem bitkilerini ekerek bunları vitamin değerlerini kaybettirmeden slaj paketlemesi yapıp uzun süre değerini koruyarak sağlıklı bir şekilde hayvanlarına yedirmek." şeklinde konuştu. İHA

 
ETİKET :  

Tümü