“Denim ihracatında dünya dördüncüsüyüz”

Türkiye hem kumaşta 338 milyon dolar, hem de hazır giyimde 2.1 milyar dolar ile denim sektöründe dünyanın en fazla ihracat yapan dördüncü ülkesi oldu. UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin, “2018 yılında hem denim kumaşı hem de denim giysi ihracatında dünyanın en başarılı ülkeleri arasında yerimizi aldık.”

13:29:25 | 2019-06-06

Kalitesi ve tasarım gücünün yanı sıra, uluslararası pazarlarda müşterilerin beklentisine anında cevap verebilme kabiliyetiyle dünyanın ilk beş tedarikçisi arasında yer alan Türkiye, İtalya’da düzenlenen Denim PremiereVision Milano Fuarı’nda gücünü bir kez daha gösterdi. Dünya genelinden 93 firmanın katıldığı fuarda Türkiye, 27 firma ile en çok katılım sağlayan ülkeler arasında ilk sırayı aldı.

Sektörü ihracata teşvik etmek için çalışmalarını aralıksız sürdüren Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), Denim PremiereVision Milano fuarına da milli katılım organizasyonu düzenledi. Türkiye’nin 80’li yıllarda yaptığı yatırımlar ve sonrasındaki çalışmalar ile dünya denim ticaretinde dördüncü büyük tedarikçi konumuna ulaştığını belirten UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, “Her yıl daha çok firmamızın bu pazarda gücünü artırması için destek veriyoruz. 27 firma ile en çok katılım sağlayan ülkeler arasında yerimizi aldık. UTİB standımızda firmalarımızın her türlü ihtiyacına cevap verecek şekilde çalışmalarımızı yaptık. Ayrıca fuara katılan Türk firmalarının bilgilerinin yer aldığı tanıtım kataloğunu bastırarak fuar ziyaretçilerine dağıttık” dedi.

Türk denim sektörünün dünya pazarındaki etkisi her geçen yıl artıyor. Sektörde yarattığı yenilikler ile de dikkat çeken firmalarımız, yeni teknoloji ürünleri ve tasarımları ile hem denim kumaşında hem de hazır giyim alanında rakipsiz olduğunu bir kez daha dünyaya gösterdi. Birçok uluslararası hazır giyim kuruluşunun ekonomik ve kaliteli üretim koşulları arayışında, kendileri için aynı zamanda bir pazar da olan Türkiye’yi tercih etmesinin kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Pınar Taşdelen Engin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tekstildeki hızlı yükselişin nedeni; Türkiye’deki firmaların üretim ve pazarlamadaki başarısı ve Avrupa’ya yakınlığını coğrafi bir avantaj olarak değerlendirmesinden kaynaklanıyor. Üretimde hız çok önemli olduğu için, talep edilen kapasiteye ve kalite standartlarına uyum sağlayabilen sanayiciler, zorlanmadan üretim ve ihracatta başarı elde ettiler. Öyle ki bir zamanlar yabancı markaların tasarımlarını üreten Türkiye, günümüzde, kendi markalarını yaratan, tasarımları ve teknolojik ürünleri ile dünya denim modasına yön veren ülke haline geldi. 2018 yılında hem denim kumaşı hem de denim giysi ihracatında dünyanın en başarılı ülkeleri arasında yerimizi aldık. Toplam 4 milyar 910 milyon dolar olan dünya denim kumaş ihracatında 338 milyon dolar ihracat ile yüzde 7, hazır giyiminde ise 2.1 milyar dolar ihracat ile yüzde 4.5 paya ulaşarak, her iki branşta da dünyanın en fazla ihracat yapan dördüncü ülkesi olduk.”

(Haber: Davut Güleç)
ETİKET :  

Tümü