Çiftçinin 20 yıllık birikimini çaldılar

14:25:03 | 2019-09-11

Kayseri’de bir besicinin 20 yıllık birikimi olan 18 büyükbaş hayvanı çalındı. Hırsızların hayvanları 3 kilometre yürüttükten sonra araca bindirerek çaldıkları belirlendi.

Talas ilçesine bağlı Kuruköprü mahallesinde meydana gelen olayda, gece hayvanlarını ahıra getirerek istirahat eden Ahmet Kuramaz, sabah namazı için uyandığında hayvanlarının yerinde olmadığını gördü. Köy muhtarını ve jandarmayı aradı. Hayvanların yürütülerek çalındığını anlaşıldı. 3 çocuk babası olan besici Kuramaz hayvanlarının bulunması için yardım istedi, şunları söyledi.

 “Gece saat 12.30’da hayvanlarım yerindeydi. Burada akrabalarımız var ve emniyet içerisindeydi hayvanlarımız. Sabah namazı için buraya geldiğimde hayvanların götürüldüğünü gördüm. Anında muhtara ve jandarmaya haber verdik. Jandarma ekipleri anında müdahale ederek, gerekli yerlerle görüşüp haber verdiler. Fakat hayvanları buradan kamyona yükleyerek götürmemişler ve buradan 2-3 kilometre yürüterek götürmüşler. Sonrasında da araca bindirdikleri konusunda kesin bir karar yok ama yürüterek götürdükleri kesin. Çünkü hayvanların izlerinden ve dışkılarından takip ederek gidiş istikametlerini gördük ama köyün boş tarlalarında bütün hayvanlar gezdiği için izlerini kaybettik. Bu olayla birlikte 10 tane inek, 4 tane hamile düve ve 4 tane de normal düve olmak üzere 18 tane büyükbaş gitti. Elimde kalan da 1 tane doğum yapmış ineğim vardı, onu içeriye almıştım. O ve çalınan hayvanların bir tane yavrusu var içeride ve 3 tane daha yavru hayvanım kaldı” dedi.

  Tek geçim kapısının hayvanları olduğunu belirten  Kuramaz, hayvanlarının bulunması için herkesten yardım isterken “Bu hayvanlar yürütülmüş ve çevrede kesimhaneler varsa oralarla irtibat kurulmasını, malların kulak küpeleri var oradan takip edilmesini istiyorum. Mallarım dışında yeni emekli oldum onun da parasını dahi almadım başka gelirim yok hayvancılıkla geçiniyorduk biz. Bu işe birkaç inekle başladım ve zamanla bu 18 tane ineği iyi kötü burada yetiştirdim ve bir geçim kapım onlardı benim. Devletimizin kolu büyüktür ve büyüklerimizden ricam malımı bulmaları. Benim okuyan 3 tane çocuğum var, devletimize bana yardım edin diyemem ama hayvanlarımı bulmamda yardım istiyorum” diye konuştu.

Daha önce de hırsızlık durumlarının yaşandığını ve hayvanları araziye çıkartmaktan korktuklarını belirten Kuruköprü Köyü Muhtarı Bilal Yardım’da “2013 yılında yine köyümüzde bir hayvan hırsızlığı oldu. Ondan 1 yıl önce bitişiğimizdeki köyde aynı durumu yine yaşadık. Biz çiftçiyiz ve araziye hayvan çıkartmaktan korkuyoruz. Hayvanın  varsa düşmanın da var oluyor. Hayvan olunca akşam eve girmeye korkuyorum. Benim muhtar olarak isteğim, jandarma ekiplerimizin burada daha sık devriye gezmesi, buralara da bekçi verilmesi ve kamera sayılarının arttırılması. Çünkü arazi her yönden tehlikeli ve korkuyoruz” dedi. İHA
ETİKET :  

Tümü