BİTKİ ÇAYLARI VE MULTİVİTAMİNLER

14:42:37 | 2019-02-12
MEHTAP KARAHAN
MEHTAP KARAHAN      mehtaperciyes@kayseristarhaber.com.tr

Kış mevsiminin kendini iyice hissettirdiği şu günlerde değişen hava şartları adeta grip ve nezleye davetiye çıkarıyor. Böyle zamanlarda kendimizi ilaç almadan hastalıklara dayanaklı hale getirmemiz gerekiyor. Kış günlerinde en büyük destek nedir diye düşündüğümüzde ilk akla gelen; multi vitaminler ve bitki çayları oluyor.

Multivitaminler neden tartışmalı? 
Multi vitaminlerin bir anda her minerali emilime sunması, multi vitaminlerin biyo yararlılığına dair sorun oluşturmaktadır. Kimileri emilim yollaklarında bu minerallerin birbiri ile yarışa girip çoğunun kullanılamadan atıldığını iddia eder, kimileri ise her mineralin emilimi için yeterli yolak olduğunu söyler. Bu duruma bireylerin ticari kaygıları da eklenince multivitamin kullanımı yerine alternatif aranıyor.
Son zamanlarda bu tartışmalara bir de sentetik mineral alımının  vücut için uygun olmadığı tartışması da eklenince doğal yaşama yönelim daha da arttırıyor.

Organik yaşam, ilaçsız hayat tavsiyeleri ile gündeme gelen bitki çaylarını nasıl kullanmalıyız?
Her bitkinin içindeki etken maddenin cinsi; bitkinin kullanım şekli ve dozunu belirleyen asli belirteçtir.
Kullanacağımız bitki çaylarının demlenmesi etken maddenin yapısı için çok önemlidir. Bazı çaylarda  demleme süresinin uzaması etken maddendin biyo yararlılığını kaybedip boş posa haline dönmesine neden olmaktadır. Hatta bazı çaylarda etken maddenin toksik etki göstermesine neden olmaktadır. Bu çerçevede genel bir kullanım şekli düşünüldüğünde hepsi için ayrı demleme koşulları vardır.

Günde kaç bardak bitki çayı içmeliyiz? 
Bitki çaylarının kullanım dozları çok önemlidir.  Her bitki aslında dozu ayarlanmamış bir ilaçtır.
Özellikle her gün düzenli kullanılan bitki çaylarının miktarının 2-3 kupayı geçmemesi gerekmektedir. Bununla beraber özel karışım olarak kullanılan içerisinde hangi bitkilerin olduğu ayrıntılı bilinmeyen çaylara karşı temkinli olmakta fayda vardır.

Her bitki herkese ve her hastalığa iyi gelir mi? 
Bu konuyu örnekle açıklayalım. Örneğin biberiye çayı bazı bireylerde sindirimi kolaylaştırırken bazı bireylerde tansiyon yüksekliğine neden olmaktadır. Hipertansiyon hastaları için biberiye içilmesi uygun değildir.
Bazı bitki çayları ise kullanılan ilaçlarla karaciğerde etkileşime girerek beklenenden çok farklı tepki göstermektedir. Özellikle narenciyeler etkileşimi yüksek olanlardır.

Hangi bitki çaylarını kullanalım? 
Kış zamanlarında ıhlamur kuşburnu, ada çayı gibi  çayları kullanabiliriz. Kullanacağınız bitki çayını demlerken de en azından suyun acı sıcağı çıktıktan 1 dk sonra bitkileri suyun içerisine atınız, üzerini kapatıp en fazla 2-4 dk demlemeye bırakınız. Demlemeyi cam kupada yapınız ki etken maddeler başka bir madde (metal, plastik vb) ile etkileşime girmesin.

Bunun dışında günde 2-3 fincanı geçmemek kaydı ile mate, biberiye, nane, yeşil çay, beyaz çay, melisa, papatya kullanabiliriz. Önemli olan kullandığınız ilaçlarınız ile bitki çayının etkileşimde olup olmadığının kontrolden geçmesidir. Bu konuda aile hekiminizden muhakkak onay alınız.

Her ilacın ana maddesinin bir bitkiden elde edilip sonrasında sentetik formule döndürüldüğünü unutmamak gerekir.

 
ETİKET :  

Tümü