Ankara’da Yapılması Planlanan Organizeyi Lanetledi

Kayseri Barosu Başkanı Avukat Cavit Dursun’dan kınama ve sağduyu çağrısı

13:25:07 | 2019-05-14

Başkan Dursun ‘19 Mayıs'ın 100. Yıldönümünde, ülkemizde, Cumhuriyetimizin başkentinde yapılması planlanan kahpe organizasyonu ve arka planını esefle kınıyor ve lanetliyoruz. Devlet yetkililerini, iktidarı, muhalefeti ve Türk milletini, tarihi bir göreve, sağduyu ve sorumluluğa davet ediyoruz’ çağrısında bulundu.

 

Türk Milletinin tarihinde, soykırım ve katliam olmadığına dikkat çeken baro başkanı Dursun şunları söyledi.

“Tam tersine, tarih boyunca, en büyük katliamlara ve soykırımlara, Türk Milleti uğramıştır. Balkanlarda, Batı Trakya'da, Kafkasya'da, Anadolu'da, Doğu Türkistan'da, Kırım'da, Ahıska'da, Bosna'da, Telafer'de ve daha yüzlerce yerde, tarih boyunca ve halen katliamlara uğrayan hep Türk Milleti olmuştur. Ancak bu asil millet, bunu söylemeyi ar kabul etmiş ve hep susmuş, acısını sessizce yüreğine gömmüştür. Kurtuluş Savaşı, tüm hainliklere, işgallere ve katliamlara rağmen, bu asil milletin, varlık-yokluk ve yok olmama azim ve mücadelesidir. Türk Milleti, tarih boyunca, birlikte yaşadığı yerlerde, tüm halklara ve topluluklara müsamaha, hoşgörü ve engin bir adalet anlayışı göstermiştir. Tarih, bu durumun tartışmasız tanığıdır.

 

Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi adı altında bir grubun, Sözde Pontus Rum Soykırımının 100. yıldönümü iddiasıyla, 18 Mayıs 2019 tarihinde, Ankara'da bir etkinlik düzenleyeceği hususu, kamuoyuna yansımış bulunmaktadır. Yapılması planlanan, sözde anma konuşmaları, toplantısı ve akabinde gösterimi yapılacak olan Nikos Aslanidis'in Giresun Orkestrası ve Topal Osman temalı Banda (The band) isimli filmin gösteriminin tarihinin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk' ün 19 Mayıs 1919 da Samsuna ayak bastığı ve "İlk adım" olarak kabul edilen güne denk getirilmesi, tesadüf olmadığı gibi, Milletimize ve Devletimize duyulan 100 yıllık kinin kusulmasından, yeni Sevr özlemlerinden ve başkaca hain planların devreye sokulacak olmasından başkaca birşey değildir. Bu gerçek dışı, tarihimize iftira eden maksatlı organizasyonu esefle kınıyor ve lanetliyoruz.”

(Haber: Fatma Aydemir)
ETİKET :  

Tümü