Angolalı Öğrenciyi Şaşırtan Sorular

09:57:00 | 2019-05-15

Türkiye  Burslusu olarak 2014 yılında Kayseri’ye gelen Angolalı GenilsonDomingos (23), kentte karşılaştığı 'Nerelisin, ne yapıyorsun, baban ne iş yapıyor' gibi sorulara şaşırdığını söyledi. Angolalı Domingos, "Angola'da birine böyle sorular sorsanız insanlar size tepki gösterir. Ben, en yakın arkadaşımın dahi babasının ne iş yaptığını bilmiyorum" dedi.


Angola'nın başkenti olan Luanda'dan 4 yıl önce Kayseri'ye gelen ve Erciyes Üniversitesi (ERÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü 4'üncü sınıfta öğrenim gören GenilsonDomingos, Türkçe öğrenmeye ERÜ Sürekli Eğitim Merkezi'nde başladığını belirterek, "Kayseri’ye ilk geldiğimde soğuk havaya alışmam biraz zor oldu. Kültür farkı da beni zorlayan etkenlerden biri oldu ama iklim farkı beni çok etkiledi, alışmam zor oldu" dedi. İnsanların iletişim kurma biçimlerinin kendisine tuhaf geldiğini de belirten GenilsonDomingos, "Kayseri'de insanlar ilginç bir şekilde iletişim kuruyor. İlk defa tanıştığın bir insana 'Nerelisin?, 'Baban ne iş yapıyor?' ve 'Ne yapıyorsun?' diyorlar. Bu sorular bana çok tuhaf geldi. Bizim kültür çok farklı. Biriyle karşılaştığımız zaman 'Nerelisin, ne yapıyorsun, baban ne iş yapıyor?' diye sormuyoruz. Portekiz sömürgesi olduğu için, galiba onun da etkisi var, kültür farkı ondan kaynaklanıyor" ifadelerini kullandı.

'İnsanlar tepki gösterir'

Ülkesinde bu soruları soran kişinin yaşayacağı sıkıntıları da değinen GenilsonDomingos, "Luanda'da ya da Angola'nın başka bir şehrinde bu soruları herhangi birine sorsanız insanlar size tepki gösterir. Ben en yakın arkadaşımın bile babasının ne iş yaptığını bilmiyorum. O, bana demezse ben ona sormuyorum bile çünkü tuhaf karşılanır. Bundan dolayı da Kayseri'deki bu durum bana çok  tuhaf geldi ama sonradan alıştım "  dedi.

Haber: Samed Aydın SUN
ETİKET :  

Tümü