Ahilik Haftası coşkuyla kutlanacak

15:50:09 | 2019-09-13

‘Ahilik Haftası’  öncesi,  Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği tarafından basın açıklaması yapıldı. Basın Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mustafa Alan ‘ahilik’ kültürünün önemine vurgu yaparak, Ahi Evran isminin kentte bir çok noktada yaşatıldığını söyledi.


Ahilik Haftası öncesi Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KESOB) tarafından bilgilendirme toplantısı yapıldı. KESOB toplantı salonundaki programa, Başkan Ahmet Övüç, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mustafa Alan, Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Hasan Köksal ve yılın ahisi seçilen fırıncı esnafı  Mehmet Türkmenoğlu katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan KESOB Başkanı Ahmet Övüç, “Bir hafta boyunca sürecek ‘Ahilik Haftası’ kutlamalarında her sene 1 ilçedeki vatandaşlarımızı buraya getirmemiz mümkün olmadığı için biz orada bulunuyoruz. En sonunda da Cuma günü Kayseri’deki törenimiz bittikten sonra Kırşehir’e gideceğiz ve orada bütün Türkiye’deki Esnaf ve Sanatkarlar odaları Birliği Başkanları ve Cumhurbaşkanımız ile beraber kutlayacağız. Orada da İnşallah ahiliği esnaf ve sanatkarlarımıza dolu dolu anlatacağız” şeklinde konuştu.

Ahilik kültürünün önemine dikkat çeken Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mustafa Alan ise, “ Ahi Evran’ı geri getiremeyiz, ama gelecek nesillere aktarılması için çalışmalar yapmalıyız.  Önümüzdeki Pazartesi günü başlayacak etkinlik, Cumartesi günü Kırşehir’de son bulacak. Ahilik her ne kadar Kırşehir’le anılsa da başlangıç Kayseri’dedir. Ahi Evran Azerbaycan bölgesinden Kayseri’ye intikal eder ailesi ile birlikte ama Ahi Evran da o zamanlar sanat ve meslek gayrimüslimlerin elindeymiş ve Türklerin eline geçmesinde çok büyük faydası olmuştur. Ahi Evran’ı geri getiremeyiz ama prensiplerini gelecek kuşaklara aktarmalıyız. Eline, beline, diline sahip ol dediği sözler çok önemlidir. Ahi Evran sadece sanatkar değil, lider ve bunun yanında Allah dostudur” ifadelerini kullandı.

Toplantı, Ahilik Haftası kapsamında yapılacak etkinliklerin açıklanmasının ardından sona erdi.

Haber-Foto: Samed Aydın SUN

 
ETİKET :  

Tümü